top of page

משבשי הורמונים בפלסטיק והמלצות חוקרי רפואה

עמוד זה הוא הרחבה של מאבק הוצאת הפלסטיק בצהרון
משבשי הורמונים פוגעים במערכות רבות בגוף
משבשי הורמונים

הורמונים הם מולקולות שמשמשות את הגוף להעברת מסרים ולבקרה. אינסולין מופרש בלבלב ומפקח על רמת הסוכר בדם; הורמונים T3 ו-T4 מופרשים בבלוטת התריס ומווסתים את המטבוליזם של הגוף; הורמוני המין אסטרוגן, שמופרש מהשחלות, וטסטוסטרון, שמופרש מהאשכים, יוזמים ומווסתים את התפתחות מערכת הרבייה ומווסתים את ההתנהגות המינית. הורמונים משוחררים מבלוטות, מובלים במחזור הדם, ונקלטים בתאים ע"י קולטנים מיוחדים, כאשר לכל הורמון קולטנים מיוחדים לו. ההורמונים הם כמו מנצח בתזמורת, מתזמנים את בניית הגוף וגדילתו, ומווסתים את פעולותו באופן שוטף.

משבשי הורמונים הם מולקולות שדומות בצורתן להורמונים. יש משבשי הורמונים שנקשרים לקולטן של ההורמון ומפעילים אותו- הם מגבירים את פעולת ההורמון. ויש משבשי הורמונים שנקשרים לקולטן אך צורתם לא מספיק דומה כדי להפעיל אותו, אבל הם מונעים מהורמונים אמיתיים להקשר בקולטן- לכן הם מקטינים את פעולת ההורמון. משבשי הורמונים מקורם בפלסטיק לשימוש ביתי ולשימוש תעשייתי, בחומרי הדברה, במוצרי קוסמטיקה ועוד.

נזק בריאותי BPA נמצא בסוגי פלסטיק שונים, אבל לא אמור להימצא בפוליפרופילן PP או בפוליסטירן PS, הפלסטיקים בשימוש הצהרון. בכל זאת, נביא אותו כדוגמא משום שהוא נחקר רבות כיצד הוא משבש את ההורמון אסטרוגן ומה ההשפעות שלו. BPA חשוד שהוא עלול לפגוע בפוריות, לגרום לסרטן באיברים כמו הרחם, אבל גם לגרום לשינויים במוח, לבעיות כמו הפרעת קשב וריכוז, ולמחלות לב וכלי דם. ובכלל, בגלל שלהורמונים תפקיד כל כך חשוב בתיפקוד תקין של גוף, משבשי הורמונים חשודים גם בתרומה להשמנה, סוכרת, סרטן ועוד.

הגוף מפריש הורמונים בריכוז נמוך, שהרי תפקידם רק לגרום לתאים אחרים לפעול. לכן משבשי הורמונים יכולים לפגוע גם כשהם במינון נמוך. מכיוון שהורמונים אחראים על יצירת תבנית הגוף ואבריו, הרי ששיבוש הורמונים בילדות, כשהגוף גדל ומתפתח, יכול לגרום לבעיות רפואיות בגוף המבוגר.

משבשי הורמונים קיימים לא רק בכלי אוכל מפלסטיק. הנה דוגמאות למקורות נוספים של משבשי הורמונים

 1. חומרי ריסוס. DDT הידוע לשימצה הוא משבש הורמונים, והוא עדיין בשימוש במדינות מתפתחות. גם חלק מחומרי הריסוס המודרנים חשודים כמשבשי הורמונים.

 2. פלסטיק אלקטרוני PCB המשמש רכיבים אלקטרונים. פסולת אלקטרונית שלא מטופלת כהלכה יכולה להזליג משבשי הורמונים למים ולאדמה.

 3. תכשירים קוסמטיים. חלק מהתוספים המשמשים את תעשיית הקוסמטיקה הם משבשי הורמונים והם ניספגים לגוף דרך העור.

המלצות של חוקרי רפואת הורמונים - אנדוקרינולוגיה

אנחנו מאוד דואגים לבריאות ילדינו בגלל האפשרות של זליגת משבשי הורמונים ממיכלי הפלסטיק שמובילים את האוכל החם לצהרון, וגם ממשבשי ההורמונים שעלולים לזלוג מהצלחות החד פעמיות, במיוחד כיוון שזאת חשיפה יומיומית במשך 6 שנים בתקופת התפתחותם של ילדינו, עת הם רגישים במיוחד למשבשי הורמונים.

משום מה, משרד הבריאות איננו שותף לחששותינו ומרשה שימוש בכלי פלסטיק למזון החם של ארוחת הצהריים של ילדינו. אולי הצדק עם משרד הבריאות שעובדים בו רופאים מצוינים (בלי ציניות!) שדואגים לבריאותנו, ושהתקן הישראלי הקיים ת"י 5113 מספק (עוד על התקן), ואילו אנחנו מגזימים, ועושים עניין מבעיה זניחה, ומיכלי הפלסטיק משחררים משבשי הורמונים במידה זניחה, אם בכלל? מה אם כן הביסוס המדעי שגורם לנו, להדיוטות רפואיות, לא להסכים עם משרד הבריאות?

 

אנו נסמכים בראש ובראשונה על האגודה האנדוקרינולוגית - Endocrine Society, האגודה הגדולה והמובילה בעולם לחקר הורמונים. האגודה פירסמה מדריך: INTRODUCTION TO ENDOCRINE DISRUPTING CHEMICALS (משבשי הורמונים- Endocrine Disrupting Chemicals- הקיצור הוא EDC). באתר האגודה כתוב בהרחבה על משבשי הורמונים. יש להם גם אתר חינוכי Hormone Health Network. הנה ההמלצות מתוכו לגבי מזון:

https://www.hormone.org/your-health-and-hormones/endocrine-disrupting-chemicals-edcs

נתרגם ונוסיף הערות:

 1. הסעיף יותר רלוונטי לארה"ב עם תרבות דיג פנאי מפותחת. משבשי הורמונים מזהמים את הים ואת הנהרות ולכן צריך להזהר באכילת דגים מסוימים שעלולים לצבור הרבה משבשי הורמונים.

 2. הורידו שומן מבשר ועור מדגים- שם מצטברים משבשי הורמונים שחלקם מסיסים בשומן.

 3. שטפו היטב פירות וירקות- חומרי ריסוס עלולים להכיל משבשי הורמונים.

 4. אל תשתמשו במיכלי פלסטיק לחימום מזון במיקרוגל או לאיחסון נוזלים חמים

 5. המנעו ממיכלי פלסטיק מסוג 3,6,7: פוליויניל כלוריד PVC, פוליסטירן PS, פוליקרבונט. אבן הבסיס של פוליסטירן, סטירן styrene, הוא חומר החשוד כמסרטן ואולי גם כמשבש הורמונים (סטירן הוכרז בשנת 2018 ע"י ארגון הבריאות הבינלאומי  WHO כחומר שכנראה מסרטן - Group 2A probably carcinogenic to humans, והנה דו"ח של NIH שמסכם את המידע).

 6. הפחיתו צריכת מזון בקופסאות שימורים ומזון מעובד- הציפוי הפנימי של קופסאות שימורים לעיתים מכיל פלסטיק עם משבשי הורמונים.

 7. השתמשו בכלי זכוכית, פורצלן או פלדת אל-חלד (נירוסטה), בפרט למזון חם או לשתייה חמה.

 8. הכינו ארוחות בבית והעדיפו מרכיבים טריים - לעיתים מזון מעובד סופח משבשי הורמונים במהלך היצור והעיבוד שלו.

 9. השתמשו בפילטר למים.

 10. העדיפו מוצרי מזון אורגנים - כדי להימנע מחומרי ריסוס.

 11. החליפו מחבתות עם ציפוי נגד הדבקה (כמו טפלון) במחבתות חדשות קרמיות- טפלון עלול לנדוף משבשי הורמונים

 12. איכלו דיאטה מגוונת- הסתמכות על סוג מזון אחד עלולה לגרום לצריכה גבוהה של משבשי הורמונים במקרה והמזון הזה נגוע.

הצהרון עובר על כללים 4 ו-5 (הצלחות והסכום החד פעמיים עשויים מפוליסטירן PS סוג מספר 6), ואנו דורשים שימלא אחר כלל 7.

באתר הנ"ל יש עוד המלצות בריאותיות איך להימנע מחשיפה למשבשי הורמונים.

 

מידע נוסף על פלסטיק במגע עם מזון והתקן הישראלי

bottom of page