בואו נייצר אנרגיה סולארית

במונחים של "מלחמה במשבר האקלים" - מרוויחים הפנלים הסולריים בכבוד את הכינוי "תותחי על".


אחרי כ-20 שנות ניסיון ופיתוח ברחבי העולם, הפנלים כיום יעילים מאוד – הם מחזירים את האנרגיה המושקעת בייצורם תוך 1-3 שנים.  בחלוף 25 שנה היעילות האנרגטית שלהם יורדת בכ-20% בלבד, ואורך חייהם מגיע גם ל-30 ול-40 שנה.

באירופה ממחזרים כיום בטכנולוגיות מתקדמות כ-95% מרכיבי הפנלים לאחר שסיימו את חייהם, יש לכך תקינה וישנן חברות פעילות בתחום.

חלק מהמפעלים המייצרים פנלים סולאריים משתמשים כבר כיום בפנלים המותקנים על גגותיהם כדי להפיק את האנרגיה הדרושה לייצור. במקרה זה ניצול אנרגיית השמש להפקת אנרגייה חשמלית הוא הגבוה ביותר והטביעה הפחמנית של התהליך (מדד הזיהום) שואפת לאפס.

אנרגיה סולארית
אנרגיה 2.jpg

ייצור של 1 קילווואט-שעה חשמל מדלקים פוסיליים (פחם, נפט וגז) בזבזני באנרגיה ופולט הרבה גזי חממה - התהליך ארוך וצורך בפני עצמו אנרגיה - תחילה כורים את המשאב, אח”כ משנעים אותו על פני כדוה"א, ולבסוף שורפים אותו בתחנת הכוח להנעת טורבינה, הדורשת אף היא תחזוקה שוטפת. תהליך שריפת הדלק הינו מקור מרכזי לזיהום ולחימום  האטמוספירה.

הפנל הסולרי, לעומת זאת – מיום שהותקן על הגג - מייצר חשמל ממקור בלתי נדלה - אור השמש - ללא פליטת גזי חממה. הפנל ימשיך לעשות את עבודתו מבלי שנשקיע בו אנרגיה (מעבר לשטיפה וניגוב אחת לכמה חודשים), במשך 25 שנה ומעלה, עד ש-"ימות" וימוחזר.

מחקר של המשרד להגנת הסביבה מראה כי מימוש פוטנציאל הגגות הקיים כיום יביא למצב בו 36%  מייצור האנרגיה במשק הינו ממקור מתחדש – השמש.  קירוי אזורים מופרים (חניות, כבישים, מאגרי מים) יניב 10% נוספים.  ביחד אנחנו מדברים על 46% (!) כשהיעד הממשלתי עומד היום על 30% בלבד עד 2030 (!)

אם נחזור לדימוי המלחמה במשבר האקלים – הרי שבימים אלה ישראל מתנהלת כ-"גיס חמישי" ומנצלת פחות מעשירית מפוטנציאל "תותח העל" שמצוי ברשותה – שימוש באנרגיית השמש.

כהורים מודאגים יצאנו לבדוק מה קורה על גגות סולאריים בבתי ספר - וגילינו שזה עוד יותר בטוח ממה שחשבנו!
לוגו.png

הורים למען אקלים - ישראל

horim@parents4climate.org.il

  • Facebook
  • Instagram