top of page

תחרות צילום
פריחת העצים בעיר

ברוכים הבאים לתחרות צילום פריחת העצים בעיר!

העצים הבוגרים של ערי ישראל תורמים כה רבות לאיכות החיים שלנו: העצים נותנים צל ומקררים את העיר, מנקים את האוויר, מגבירים הליכתיות ובולעים רעשים. העצים הם אי של טבע עירוני ונותנים מחסה ומזון לבעלי הכנף. הם מקשטים בפריחתם את העיר ותורמים ליופיה. העצים חשובים במיוחד לנוכח שינויי האקלים כי הם אחת הדרכים העיקריות להתמודדות עם ההתחממות הגוברת של הערים.

 

למרות כל זאת, עצי העיר בסכנת כריתות, גיזום אלים, והזנחה שמובילה למחלות. לכן עלינו להעלות מודעות בקרב הציבור הרחב ונציגנו בשלטון לחשיבות העצים הבוגרים ולצורך בשמירה עליהם.

 

בדיוק לשם כך אורגנה תחרות צילום של פריחת העצים בעיר. התחרות רצתה להסב את תשומת הלב לפריחה המשתנה הצובעת את רחובות הערים. במאי פורח הסיגלון בסגול, אחריו פורח המכנף הנאה בצהוב, מטיל מרבדי פרחים על המדרכות, ובעקבותיו פורח ביוני הצאלון באדום להבה. עצים אלה ואחרים מייפים את העיר בפריחתם החולפת - וכמובן גם מטילים צל רב לרווחת התושבים. הצלמים התבקשו ללכוד בתמונה את ייפי הפריחה החולפת המקשטת את רחובות העיר. צוות השיפוט כלל את מנכ"לית תנועת "אחותי", אמנית וחברת מועצת עיריית ת"א-יפו שולה קשת, מנכ"לית (לשעבר) של עמותת "צלול" מאיה יעקבס, והאמנית האקולוגית וחברת הורים למען האקלים מירי ישראלי. 

השופטות בחרו חמש תמונות זוכות פרסים. הפרס הראשון הוא ארוחה במסעדה. בחרנו מסעדה טבעונית כדי לעודד תזונה בריאה וטעימה מהצומח. מזון מהחי פוגע רבות בסביבה וגורם לפליטות מרובות של גזי חממה. ובפרט, חלק נכבד מהבשר בישראל מיובא מברזיל ומארגנטינה שם נכרתים יערות רבים לצורך גידול בקר. שאר הפרסים הם מארזי שמן זית וליקרים של פירות עצים (בהתאם לנושא התחרות) מהחנות "אחותי - חנות סחר הוגן", שמטרתה לקדם אמנות ואומנות של יזמיות מתרבויות שונות, לרוב מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית בישראל, תוך שימת לב והקפדה על תנאי הסחר ההוגן. כי בסופו של דבר אנחנו רוצים עתיד טוב יותר לישראל, עם עצים שמצלים ושמייפים את רחובות העיר, ועם חברה צודקת יותר שנותנת מקום לכולם.

הנה חמשת התמונות הזוכות. חלקן מוצגות בגודל מכווץ, ובתיקייה הזאת ניתן למצוא את הפורמט המקורי.

קיבלנו עוד המוני תמונות יפות, שמוצגות בדף הגלריות .

לפי תקנון התחרות, המשתתפים בתחרות אישרו שימוש חופשי בתמונות שמפורסמות באתר לציבור ולאירגוני סביבה, למטרות סביבתיות ללא כוונת רווח, אך יש לתת קרדיט לצלם.

מקום ראשון
אווה דורי תל אביב צאלון.jpg
אווה דורי - צאלון בתל אביב

עבדתי שנים רבות באדריכלות, מקצוע האהוב עלי, ועד היום מייעצת למזדמנים בפורומים השונים. עכשיו אני גמלאית ואין לי רגע דל. מתעניינת בכל מה שקשור לאומנות. אוהבת לצלם, המצלמה או הטלפון הנייד שלי תמיד בהישג יד, מוכנים לפעולה. מצלמת טבע, עצים, פריחה, נוף, אנשים ברחוב, כל מה שמעניין ויפה לעין.

בצעירותי ציירתי וגם זכיתי בתחרות ארצית בפרס, אשר זיכה אותי במלגה בשנת לימודים בתיכון.

על התמונה: הצילום מספר את הסיפור של האנשים שעובדים קשה מאוד באיסוף הזבל שאנחנו צוברים. העץ הנדיב והיפהפה מטיל את צילו וסוכך על האנשים השקופים בזמן עבודתם.

מקום שני
חנן סבט - סיגלון ברמלה​

יליד רמלה, בן 54. עוסק בהוראת מדעי המחשב, צילום, ציור ואומנות. בעל תארים במספר תחומים מהמדעים המדוייקים וממדעי החברה והרוח. מנהל פורום אומני רמלה בפייסבוק וכמו כן, יו"ר משותף של העמותה הישראלית לחקר עב"מים וחיים חוץ-ארציים. 

"עצים מהווים עבורי את אחד הזכרונות המוקדמים ביותר. ביתנו מוקף שרידים של חורשות אורנים וברושים. חבל שבעשורים האחרונים הם הולכים ונכרתים. עצי הצאלון שפרחיהם ועליהם חדרו לחדרי מבעד לחלון, מהווים עד היום את העצים האהובים עלי. גם אלו נכרתו עם השנים. לכן אני מתפעם בכל פעם מחדש, כשאני נתקל בצאלון או עץ אחר שפרחיו צובעים את המדרכות והגנים בכל שנה..."

 

על התמונה: הקומפוזיציה בתמונה מעמידה את העמוד של רמלה כפרח שפורח מעץ הסיגלון, שמצל ומייפה את גינת המשחקים. העלים בפינה העליונה מזכירים שבנוסף לפריחה, העץ נותן צל ומוסיף ירוק לעיר.

צפו בגלריית תמונות של חנן

חנן סבט רמלה סיגלון ומגדל רמלה.jpg
מקום שלישי - שלוש תמונות
נינה גורבנקו - צאלון בבת ים

בת 46, מבת ים, אמא לשניים. עובדת כמנהלת חשבונות בחברה להגנת הטבע. 

"פריחת העצים היא מהממת, מוסיפה את הצבע והיופי לנוף העירוני, מחממת את הלב. 

ובנוסף למראה המדהים של העצים בתקופת הפריחה, הם  מעניקים לנו צל לרחובות ופארקים - מצרך כה חיוני בארץ שטופת השמש שלנו." 

על התמונה:פריחת הצאלון בוהקת באדום, ובכל זאת רובנו חולפים על פניו אדישים לפריחתו. הצאלון מצטיין בצמרת רחבה ובגזעים ייחודיים. גם הציפור נהנית מיופיו.

צפו בגלריית תמונות של נינה

ענבר תבור - טבבויה במושב אלישיב

בת 54, אמא לשלושה. למדתי צילום סטילס וקולנוע במכללת ויצו חיפה ועסקתי בזה שנים והיום אני גננת בגן אנתרופוסופי. קרובה לחיים.
השנה הוצאתי ספר שירים בשם ' עוברת אורח' וכך אני גם מרגישה - עוברת אורח בין תופעות העולם. כשאני מצלמת וכותבת, הטבע הוא עיקר ההשראה שלי. לומדת להתבונן בו ולהבין אותי. עצים מהווים עבורי השראה גדולה. הם מחזיקים בתוכם, את כל חוכמת הקיום.
מצרפת שיר שלי-

*
עֵצִים
זְקוּפִים
גַּם בְּמוֹתָם
הַלְּוַאי
אֶהְיֶה כָּךְ
בְּחַיַּי.

על התמונה: מפל הפרחים "הציף" את המדרכה ואת הכביש בוורוד. האם העץ עליון על המכונית?

כרמל הורביץ - שדרת עצים בבנימינה​

פעיל סביבה בן 31 מחיפה, עוסק באנימציה תלת מימדית.

משתדל להפיץ מסרים של איזון, אחריות קולקטיבית, הערכה כלפי משאבי הטבע, ושמירה על הסביבה הפנימית והחיצונית. כחלק מכך אני נהנה מסיבוב יומי בשכונת המגורים, הכולל גם הרחת הפריחה המקומית.

מקום טוב להתחיל לפתח הערכה הוא שיטוט בשכונת המגורים. לרוב אנו חולפים על פניה בפלאפון או במכונית, ללא הכרה וגילוי אמיתי של המקום בו בחרנו לחיות, על כלל האנשים, הפרחים והעצים שבו. הערכה היא כמעט ההפך מהניתוק שלה התרגלנו, ופוטנציאל היתרונות שלה אינסופי.

אתר שלי: carmelhorowitz1.wixsite.com/teach

 

על התמונה: הגעה מוקדמת אל תחנת הרכבת (בדרך לראות פריחה מרשימה בדרום) השאירה זמן לשיטוט בבנימינה, ולהתקלות ברחוב מקסים, ממש דקה הליכה מהתחנה.

bottom of page