• הורים למען האקלים

מכתב פתוח לממשלה: הורים קוראים לתוכנית כלכלית-אקלימית דחופה למען עתיד הילדים

עודכן ב: יול 27
להלן נוסח מכתב פתוח לממשלה, שתנועת ״הורים למען האקלים״ שלחה לשרי הממשלה, ובהמשך התגובות שהתקבלו למכתב: כ"א בתמוז ה'תש"פ 13.7.2020

לכבוד:

ח״כ גילה גמליאל - השרה להגנת הסביבה

ח״כ יובל שטייניץ - שר האנרגיה

ח״כ ישראל כ״ץ - שר האוצר

ח"כ עמיר פרץ - שר הכלכלה והתעשייה

ח"כ יזהר שי - שר המדע והטכנולוגיה

ח"כ יולי (יואל) אדלשטיין - שר הבריאות


נכבדינו,


הנדון: הורים קוראים לתוכנית כלכלית-אקלימית דחופה למען עתיד הילדים


כולנו אוהבים את ילדינו יותר מכל. כולנו רוצים להיות מסוגלים להסתכל להם בעיניים ולומר להם שעשינו הכל למענם.


כשנגיף הקורונה התפרץ וטלטל את עולמנו, קיבלנו הצצה לתוצאותיו של משבר שיהיה גדול ומסוכן פי-כמה, חסר תקדים ובלתי הפיך: המשבר האקלימי והאקולוגי עלול להוביל בעשורים הקרובים לקריסה אקולוגית, חקלאית, כלכלית, בריאותית וחברתית, ולאיים על עצם הקיום האנושי. אגן הים התיכון בו שוכנת מדינת ישראל מושפע במיוחד ע"י התחממות ומידבור מואצים, שצפויים לערער את הבטחון הלאומי ואת היציבות הפוליטית והחברתית הנפיצים ממילא, ואת המחיר הכבד ישלמו על בשרם הילדים והנכדים, שלנו ושלכם.


חרף הדחיפות להערך ולבלום את האסון, יעדי הפעולה שקבעה ממשלת ישראל והמאמצים ליישומם דלים מאוד. למרבה הצער אף ניכרת מגמה הפוכה, של תמיכה בתעשיות האחראיות לנזקים מלכתחילה, ובראשן תעשיית דלקי המאובנים. הפיתוי להשגת מימון למשבר הנוכחי ממרבצי גז ונפט בישראל, שנראה, כביכול, זמין - מטעה ומסוכן, משום שאינו לוקח בחשבון את המגמות הכלכליות הנוכחיות בעולם, הנובעות מהדרישה האזרחית להשאיר את הדלקים הפוסיליים באדמה, ולהפסיק את ההשקעות בהן. מדאיגה גם התוכנית הנוכחית לרופף את הרגולציה ולהפקיע מהמשרד להגנת הסביבה את סמכויותיו המוגבלות כבר עכשיו, ולהחליש גם את הרשויות המקומיות. כל צעד לבניית תחנות-כח מונעות בגז, להקמת צינורות גז או למתן רשיונות לחיפושי נפט, גז ופצלי-שמן - הוא כמו עוד מסמר בארון הקבורה של הדור הבא. האם תוכלו לקחת על עצמכם אחריות נוראית כזאת?


אנחנו קוראים לכם, כהורים אל הורים וכאזרחים אל נבחרינו, להכיר במצב החירום ולהציב את משבר האקלים בראש סדר היום הפוליטי. נצלו את ההתארגנות המחודשת שנכפתה על המשק כדי לרתום את המגזר העסקי והטכנולוגי לתכנית חדשה וכוללת, שתספק פתרונות לשיקום כלכלי תוך עמידה בקנה אחד עם המלצות אנשי המקצוע לאסטרטגיה בת-קיימא.


נוכחנו במשבר הקורונה שהמנהיגות הישראלית יודעת לגייס משאבים ולנקוט באמצעים חסרי-תקדים - גם כאלה שלא דמיינו או שחשבנו אותם לבלתי-אפשריים - כדי להגן על אזרחיה מאיום קיומי. ההתמודדות עם משבר האקלים היא צו מוסרי והישרדותי מהמעלה הראשונה, ובניגוד לקורונה - הפתרונות ידועים, קיימים, מתפתחים ומשתפרים. כאומת סטארטאפ ברוכת יצירתיות וחדשנות, למדינת ישראל היכולת וההזדמנות לעמוד בגאון בחוד החנית של המאבק העולמי.


זהו מאבק על עתיד היקר לנו מכל - הילדים שלנו. עלינו מוטלת האחריות והחובה לעשות כל שביכולתנו להגן על חייהם. ועליכם, כנבחרי ציבור, מוטלת האחריות להוביל מדיניות שתבטיח עתיד ראוי לדורות הבאים פה במדינת ישראל. אנו מבטיחים לעמוד מאחוריכם בכל צעד שתעשו בכיוון זה.


בכבוד רב,

הורים למען האקלים - ישראל


העתקים:

נשלחו העתקים לכל חברי הממשלה

ח״כ מיקי חיימוביץ׳ - יו״ר ועדת פנים והגנת הסביבה

ח״כ אבי דיכטר - יו״ר הועדה המיוחדת לפיקוח על הקרן לניהול הכנסות המדינה מהיטל על רווחי גז ונפט

ח״כ משה גפני - יו״ר ועדת הכספים

ח״כ יעקב מרגי - יו״ר ועדת הכלכלה


תגובת ח״כ מיקי חיימוביץ׳:


כ"ז תמוז תש"פ 19 יולי 2020

לכבוד, חברי ארגון "הורים למען האקלים" הנדון: מענה לפנייתכם מיום 13.7.2020 לפני כשנתיים נחשפתי לראשונה לנאומה של גרטה טונברג בוועידה הכלכלית בדאבוס:

"אתם אומרים שאתם אוהבים את הילדים שלכם , אבל אתם הורסים את העתיד שלהם" אמרה גרטה בכאב למנהיגי העולם. אני זוכרת ששמעתי את הדברים והבנתי כי חייבים לעשות מעשה. לכן, כמי שעוסקת כבר שנים בנושא האקלים והסביבה כשנפתחה בפני האפשרות להיכנס לפוליטיקה ולהיות בין מקבלי ההחלטות עשיתי את הצעד (הלא פשוט) ויצאתי לדרך חדשה על מנת לנסות ולהביא לשינוי המיוחל ביחסה של מדינת ישראל לסוגיית משבר האקלים. הילדים האלה – שפועלים למען האקלים הם התקווה שלנו והגיבוי שהם מקבלים מכם חשוב ביותר. לכן, חשוב לי לברך אתכם על פועלכם ולהבהיר שאני שותפה לעמדתכם בנוגע לחשיבות ובהילות הטיפול בהערכות למשבר האקלים.

הדיון הראשון שקיימתי עם בחירתי ליושבת ראש ועדת הפנים והגנת הסביבה הוקדש לחשיבה איך אפשר להפוך את משבר הקורונה להזדמנות. לפי תפיסה זו יש לנצל גם את ההזדמנויות הנקרות כתוצאה ממשבר הקורונה, ולהביא לצמיחה מחודשת של המשק דרך קידום "תעשיות ירוקות" שיטיבו עם הכלכלה, הסביבה, והבריאות של כולנו, ויפחיתו את זיהום האוויר. בעקבות דיון זה התחלנו לקדם את יוזמת "יום עבודה מרחוק" שתחסוך בפקקים, בכסף רב ובזיהום אוויר מתחבורה. העליתי את הצעת החוק שלי לקידום פאנלים סולאריים על גגות מבנים חדשים כפי שיש חובת התקנה של דודי שמש, בנוסף העלינו הצעות סביבתיות רבות נוספות וקיימנו דיונים במגוון רחב של נושאים סביבתיים כמו הגנה על השטחים הפתוחים במרחב ירושלים, תכנית "ישראל נקייה" להפחתת הפסולת בישראל ובמרחב הפתוח, הטיפול בתופעת שריפות הפסולת הפיראטיות, בעיית השכונות הכלואות ללא תשתית, פינוי המפעלים המזהמים ממפרץ חיפה, הזיהום הסביבתי שעלול להגרם כתוצאה מאישור תוכנית כריית הפוספטים בשדה בריר, היערכות למשבר האקלים, ועוד נושאים רבים וחשובים.

אנא דעו – ברצוני שוועדת הפנים והגנת הסביבה תהווה גם לכם, כמו לשאר פעילי הסביבה וגם לכלל הציבור כתובת ובית להשמיע ולהעלות את הנושאים האלו. העיסוק בנושאים הללו הוא לא פריווילגיה, זה העיסוק בבריאות שלנו, בכלכלה שלנו, ובעתיד שלנו.

ישר כוח ותודה על הפנייה!

בכבוד רב, יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה ח"כ מיקי חיימוביץ'


תגובה מטעם השר עמיר פרץ:


הורים יקרים, ראשית ברצוני להודות לכם על פועלכם בנושא חשוב זה והתגייסותכם למען הילדים של כולנו ועתידנו שלנו. השר עמיר פרץ הביא למהפכה של ממש בהובלתו את חוק שקיות הניילון בהיותו השר להגנת הסביבה, חוק שצמצם משמעותי ובצורה כבירה את השימוש בשקיות פלסטיק בארץ וכתוצאה מכך הביא לצמצום מאסיבי של זיהום. השר רואה בנושא הסביבה נושא חשוב ופועל לקידומו גם במשרד הכלכלה בהובלתו אשר מקדם את התפיסה של כלכלה מעגלית המבוססת על שימור משאבים, העלאת ערכם וצמצום בזבוז, תוך השאת תועלות כלכליות וסביבתיות. תחום זה זוהה בעולם כבעל פוטנציאל כלכלי וסביבתי מהפכני, ומדינות רבות פועלות לקידומו והטמעתו בתעשייה, כאשר אנו עדים לאחרונה לאור משבר הקורונה על החשיבות הרבה בשימוש יעיל בחומרי גלם, משאבים וייעול שרשרת האספקה. משבר הקורונה מייצר הזדמנות לתעשייה לבחון מחדש שיטות עבודה מסורתיות ולאמץ פתרונות חדשניים, כגון שימוש במודלים של כלכלה מעגלית. חברות צריכות להסתכל לטווח הרחוק יותר. משרד הכלכלה פועל במטרה לקדם תעשייה, צומחת, סביבתית ומשגשגת תוך מינוף ההזדמנות הכלכלית עבור התעשייה מדרישות סביבתיות, עמידה ברגולציה סביבתית וקידום תעשיית המיחזור. סביבה ופיתוח בר קיימא בכל הקשור לתעשייה, אמנות סביבתיות בין-לאומיות, בחקיקה מקומית הנובעת מדרישות סביבתיות וכן הטמעה בזרועות הסיוע השונות של המשרד שיקולי סביבה. להלן רק כמה מהפרויקטים שמשרד הכלכלה בראשות השר מפעיל בנושא: · מרכז להתייעלות במשאבים בתעשייה - פרוייקט  חמש שנתי בשיתוף  המשרד להגנת הסביבה, בתקציב של 51 מלש"ח לקידום הזדמנויות לשיפור הפיריון, הטמעת חדשנות ופתרונות מתקדמים להתייעלות של תהליך הייצור והפחתה של ההשפעה הסביבתית בתעשייה. מבוצע ע"י הפעלת מוקד ידע תוך אבחון וייעוץ פרטני לחברות התעשייתיות בשירות מסובסד. המרכז החל לפעול במרץ 2020. · תכנית סימביוזה תעשייתית -  פרויקט פורץ דרך עבור המשק הישראלי, אשר עוסק ביצירת שיתופי פעולה בין גורמים שונים כך שתוצרי הלוואי והפסולות של תעשייה מסוימת, יוכלו לשמש כמשאב עבור אחרת. בחודש אפריל 2020 הסתיים פיילוט בן שנה ורשם הצלחה רבה, כאשר גויסו לאורכו  מעל 1600 לקוחות, מופו אלפי זרמי פסולת ונחתמו כ-70 עסקאות עם תועלת כלכלית של כ-85 מלש''ח בשנה, וצמצום הטמנה של כ-472 אלף טון פסולת בשנה. לאור הצלחת הפיילוט נחתם הסכם בין משרדי עם המשרד להגנ"ס על הרחבת התכנית לארבע שנים נוספות בהיקף של 20 מלש"ח. · מעבדת חדשנות לקלינטק – שותפות עם המשרד להגנ"ס ורשות החדשנות המעבדה תהווה כר לפיתוח רעיונות לפתרונות טכנולוגיים פורצי דרך בתחומי הסביבה ותספק ליזמים וחברות הזנק ידע ומומחיות באמצעות שיתוף פעולה בין שחקנים מובילים בתעשייה הישראלית. · קידום תעשיית המיחזור - ליווי וסיוע לסקטור המיחזור בכלים הקיימים ופיתוח כלים חדשים כגון הסרת חסמים רגולטורים להטמעת חומרים ממוחזרים בתשתיות. כמו כן קידום תוכנית בשיתוף פעולה עם הגנ"ס ומינהל תכנון לאיתור קרקע ייעודית עבור מפעלי מיחזור ומיון. השר ימשיך לפעול למען הסביבה ולמען עתידנו ועתיד ילדינו, תודה על פנייתכם, בברכה, אנה נמקוב לשכת שר הכלכלה
103 צפיות

הורים למען אקלים - ישראל

horim@parents4climate.org.il

  • Facebook
  • Instagram

Proudly created by Wixart